Glamour Glamour

Są to zdjęcia przedstawiające atrakcyjnie wyglądające kobiety. Wbrew obiegowej w naszym kraju opinii nie chodzi tu o zwariowane stylizacje czy zdjęcia celebrytów.

Zdjęcia glamour prezentują np. czasopisma dla mężczyzn takich jak Playboy, Maxim czy CKM.

Ich celem jest przedstawienie atrakcyjności fizycznej kobiet i mężczyzn oraz wzbudzenie związanych z tym emocji. Na zdjęciach glamour modelki często występują nago, w bieliźnie lub w strojach podkreślających seksualność. Ich pozy i spojrzenia są wyzywające i prowokacyjne.

 

FashionFashion

– czyli fotografia mody – zdjęcia, których celem jest przedstawienie ubrań, obuwia lub dodatków.

Fotografie modowe stały się częścią fotografii artystycznej.

Dzisiaj w fotografii mody nie obowiązują właściwie żadne standardy, wytyczne, twórcy mają pełną swobodę w kreacji i realizacji swoich wizji. Każda fotografia może być modową, o ile zachowamy podstawowy jej cel – prezentację produktu.

Mirosław Wiśniewski FotografiaEdytorial

to seria zdjęć, połączonych w jakiś sposób, przede wszystkim osobą autora , lub obsadą (na zdjęciach jest ta sama modelka ubrane w rożne stylizacje),  tematem („moda retro”) scenografią („samochody”). Najlepiej jeśli fotografie edytorialu są spójne pod każdym z tych względów.

Edytorial jest przygotowywany najczęściej z zamysłem publikacji w magazynie. Im wyższa ranga magazynu, tym większy prestiż udziału w edytorialu. Największy lans dla to oczywiście okładka – COVER.

PortretPortret

– fotografia, w której głównym tematem jest osoba fotografowana.

Portret nie ogranicza się do zdjęcia twarzy, zdjęcie może przedstawiać całą sylwetkę modelki.

Udany, artystyczny portret opowiada o człowieku, jego charakterze, osobowości, zainteresowaniach lub pracy.

Akt Akt

– przedstawienie ludzkiego ciała. Akt jest jednym z najważniejszych tematów malarskich i fotograficznych w dziejach sztuki. W Polsce fotografia aktu ma długą tradycję.

Nasi fotografowie preferują subtelne przedstawienie ciała, któremu nadają rozmaite formy.

Prace zagranicznych fotografów są bardziej odważne i dosłowne, często nawiązują do stylu glamour i erotyki.

Pojęcie „akt” nie precyzuje w jakim stopniu modelka lub model są rozebrani. Zdjęcia topless to też akt. Nawet zdjęcie obnażonych pleców jest aktem.

Glamour Fashion EditorialNagość zakryta

– fotografie na których modele/modelki występują nago, lecz są częściowo zakryci, nie widać szczegółów anatomicznych. Do zakrycia ciała służą np. tkaniny, rekwizyty, przedmioty. Modelki mogą też np. zakryć piersi dłońmi. Akt zakryty jest dobrym wstępem dla modelek i fotografów, którzy chcą udoskonalić technikę pozowania i fotografowania zanim nauczą się robić typowe akty.

Bielizna, kostium kąpielowy – Nie jest to kategoria, dziedzina fotografii, raczej umowne określenie pomagające w ustalaniu szczegółów sesji zdjęciowych z modelkami. Można wykonywać np. portrety modelki w bieliźnie, jak i bielizna może być tematem zdjęć typu fashion.
Beauty – fotografie typowe m.in. dla reklam kosmetyków czy biżuterii, w których tematem jest uroda, zdrowy wygląd, makijaż i fryzura. Przykłady zdjęć typu beauty można znaleźć choćby w wyszukiwarce Google.

Istnieje wiele innych odmian fotografii, jednak na początek lepiej ograniczyć się się do podstawowych, które musi znać każda początkująca modelka

 
Warto poznać rodzaje fotografii, aby móc ustalić z fotografem zakres pozowania.
 
W naszym kraju przyjęło się mówić o „zakresie pozowania”, ale możesz się spotkać z pytaniem o swoją „dyspozycyjność” – co znaczy dokładnie to samo. Nie popełnij gafy i na pytanie o Twoją dyspozycyjność, nie odpowiedz np. „mam czas poniedziałki i wtorki”. Większości fotografów będzie chodziło o Twój zakres pozowania. Większości, ale nie wszystkim. Wielu fotografów, zwłaszcza fotoamatorów również myli pojęcia.
 
Od pewnego czasu fotografowie i modelki zaczęli używać słowa „sensualny” określając rodzaj zdjęć, jakie chcą wykonać.
 
To nowomowa. Generalnie chodzi o zmysłowe zdjęcia, ale mówi się tak, aby nie wiązać tematyki z seksualnością. Czy słusznie? Niech sobie każdy sam odpowie.
 
Źródło : Internet , oraz TomatoModels

 

Zapraszam na swoją stronę fotografa miroslawwisniewski.eu